Jak naprawić pęknięte płytki ceramiczne?
Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykończenia ścian i podłóg w domach, obiektach użyteczności publicznej, a nawet na zewnątrz. Wyróżniają się nie tylko nienagannymi walorami estetycznymi oraz łatwością w utrzymaniu w czystości, ale także imponującą trwałością oraz odpornością na działanie wilgoci i wysokich temperatur. To sprawia, że tak chętnie stosowane są w mieszkaniach jako ochrona przed powstawaniem szkodliwych dla zdrowia zarodników grzybów i pleśni.
Jednak nawet najbardziej wytrzymała powierzchnia może ulec pęknięciu lub odspojeniu na skutek uszkodzenia mechanicznego. Jak naprawić zniszczoną płytkę samodzielnie, a kiedy należy wezwać fachowca? Sprawdź!
Pęknięta płytka na podłodze – naprawić czy wymienić?
W przypadku uszkodzenia (pęknięcia) zamontowanej płytki najlepszym rozwiązaniem jest (o ile to możliwe) jej wymiana. Widoczne uszkodzenia na płytkach można również skorygować specjalnym wypełniaczem. Jest to tańsze i szybsze rozwiązanie niż skuwanie całej łazienki lub kuchni od zera. Gruntowna renowacja pomieszczenia sprawdzi się wówczas, gdy kupujesz lub wynajmujesz mieszkanie z rynku wtórnego. Naprawa ubytków w płytkach ceramicznych nie wymaga konsultacji ze specjalistą. Wystarczy dysponować odpowiednim sprzętem, a cały proces można wykonać samodzielnie.
Pierwszy krok to dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni płytek, a następne usunięcie wszystkich wykruszonych elementów. Niezbędna jest również likwidacja starych fug. Kolejny etap to naniesienie na ubytek masy wypełniającej oraz precyzyjne wygładzenie powierzchni.
Jak naprawić odspojenie płytek?
Jeżeli odspojenie dotknęło kilku płytek, skorzystaj z jednego z dwóch sposób.
Sposób 1
Po usunięciu fug wywierć w płytkach otwory i za pomocą strzykawki zaaplikuj iniekcyjną zaprawę na bazie cementu. Po wyschnięciu (około 24 godziny) możesz ponownie położyć fugi.
Sposób 2
Usuń fugi i delikatnie odklej uszkodzone płytki za pomocą płaskiego narzędzia, np. szpachli. Dokładnie oczyść podłoże, a następnie nanieś na płytki elastyczną zaprawę klejącą, która zapewni skuteczne wiązanie ze ścianą oraz zlikwiduje napięcie między podłożem a płytką. Po przyklejeniu kafelków i wyschnięciu zaprawy możesz położyć fugę.