Marmur jest relatywnie miękkim kamieniem. W pomiarach twartości (Measurement of hardness), marmury znajdują się na miejscu 3 w dziesięciostopniowej skali. Marmur składa się z wapnia, tak jak nasze zęby. Jeśli gryziemy coś zbyt twardego, ząb może się złamać. Jeśli spożywamy zbyt wiele słodyczy powstają ubytki. Kamień reaguje w ten sam sposób. Jeśli niewłaściwe chemikalia zostaną użyte na powierzchni kamienia, korozja spowoduje ubytki w kamieniu. Poniżej prezentujemy znaną skalę pomiaru twardości kamienia (MOHS). Jest to przewodnik opracowany w XIX wieku, który ułatwia oceniać mocne i słabe strony kamienia. Na przykład bardziej miękki kamień wymaga mniej aktywnych chemikalii i częstszegi odkurzania.

 

SKALA TRWARDOŚCI

  1. Diament
  2. Korund
  3. Topaz
  4. Kwarc (granit)
  5. Skaleń (granit)
  6. Apatyt
  7. Fluoryt
  8. Kalcyt (większość marmurów)
  9. Gips
  10. Talk

 

Celem skali MOH jest ustalenie odporności kamienia na ścieranie. Kiedy piasek i inne drobne zanieczyszczenia są twardsze niż powierzchnia, będą one zarysowywały i niszczyły kamień. Na przykład kawałek twardego plastiku ma twardość 2.0.
Nie zarysuje on więc # 3 kalcyt (marmur). Natomiast ziarnko piasku o twardości 6 zarysuje kalcyt # 3, nie uszkodzi natomiast # 7 kwarc, który jest granitem. Im twardszy jest kamień, tym bardziej odporny jest na ścieranie. Zewnętrzne osady, które są wnoszone do budynku zwykle są o twardości pomiędzy 3.0 do 7.0.