Marmur jest relatywnie miękkim kamieniem. W pomiarach twartości (Measurement of hardness), marmury znajdują się na miejscu 3 w dziesięciostopniowej skali. Marmur składa się z wapnia, tak jak nasze zęby. Jeśli gryziemy coś zbyt twardego, ząb może się złamać. Jeśli spożywamy zbyt wiele słodyczy powstają ubytki. Kamień reaguje w ten sam sposób. Jeśli niewłaściwe chemikalia zostaną użyte na powierzchni kamienia, korozja spowoduje ubytki w kamieniu. Poniżej prezentujemy znaną skalę pomiaru twardości kamienia (MOHS). Jest to przewodnik opracowany w XIX wieku, który ułatwia oceniać mocne i słabe strony kamienia. Na przykład bardziej miękki kamień wymaga mniej aktywnych chemikalii i częstszegi odkurzania.
SKALA TRWARDOŚCI
- Diament
- Korund
- Topaz
- Kwarc (granit)
- Skaleń (granit)
- Apatyt
- Fluoryt
- Kalcyt (większość marmurów)
- Gips
- Talk
Celem skali MOH jest ustalenie odporności kamienia na ścieranie. Kiedy piasek i inne drobne zanieczyszczenia są twardsze niż powierzchnia, będą one zarysowywały i niszczyły kamień. Na przykład kawałek twardego plastiku ma twardość 2.0.
Nie zarysuje on więc # 3 kalcyt (marmur). Natomiast ziarnko piasku o twardości 6 zarysuje kalcyt # 3, nie uszkodzi natomiast # 7 kwarc, który jest granitem. Im twardszy jest kamień, tym bardziej odporny jest na ścieranie. Zewnętrzne osady, które są wnoszone do budynku zwykle są o twardości pomiędzy 3.0 do 7.0.