Płytki z kamienia naturalnego

Treść: Jeżeli zdecydowałeś się na zakup płytek z naszego sklepu czeka Cię teraz znacznie trudniejsze i wymagające wiedzy zadanie – ich montaż. Kamień naturalny nie jest typowym materiałem ceramicznym stosowanym w budownictwie, dlatego proces jego  montażu jest także nieco odmienny. Naturalny kamień jest specyficznym materiałem stosowanym w budownictwie i dlatego wymaga nieco odmiennego niż na przykład materiały ceramiczne podejścia do jego transportu, obróbki, montażu oraz konserwacji. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą Ci uniknąć błędów i cieszyć się piękną aranżacją wnętrza.

Po pierwsze – zakup

Wydaje się, że to dopiero początek, ale już podczas zakupu powinieneś myśleć o montażu oraz efekcie końcowym. Zawsze kup więcej materiału – podczas instalacji musisz liczyć się z odpadami, a inne partie materiału mogą znacznie różnić się odcieniem , kolorem czy charakterystyką użylenia od tych, których używasz.

Przechowywanie i przygotowanie

Pamiętaj też, że po zakupie powinieneś transportować oraz przechowywać płyty z kamienia naturalnego  najlepiej w pozycji pionowej. Zadbaj też o to, aby krawędzie obiektów nie stykały się ze sobą – może być to przyczyną powstania rys lub  ukruszeń .
Po przywiezieniu na plac budowy elementy z trawertynu czy  marmuru nie pozostawiaj  na zewnątrz niezabezpieczone od deszczu lub śniegu.

Pojedyncze elementy mogą znacznie różnić się od siebie pod względem wyglądu. Dlatego przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie obejrzeć poszczególne elementy i dobrać je do siebie w taki sposób aby po zainstalowaniu dały jak najlepszy  efekt uwzględniający różnorodność odcieni użylenia oraz charakteru naturalnych wtrąceń. Polecamy takie ułożenie elementów, aby te najbardziej do siebie podobne nie sąsiadowały ze sobą (chyba, że celowo mają tworzyć jakiś określony wzór). W tym celu dobrze jest przed montażem im się przyjrzeć.

Do dzieła – montujemy

Przed Tobą najtrudniejszy etap, czyli instalacja płytek z kamienia naturalnego. Powinieneś stosować się do kilku podstawowych zasad:

  • w miejscach narażonych na kontakt z wodą (np. w łazienkach) należy zadbać o staranną izolację podłoża,
  • wybrać dobry, elastyczny klej (przeświecające krystaliczne marmury bezwzględnie wymagają zastosowania białego kleju w celu uniknięcia ciemnych przebarwień),
  • uwzględnić możliwość dylatacji przy planowaniu rozmieszczenia płyt,
  • zaimpregnować płytki zgodnie ze wskazówkami producenta – przy pomocy środków specjalnie do tego przeznaczonych (najlepiej najpierw wypróbować działanie środka na małej powierzchni płytki lub najlepiej na odpadzie),
  • przygotować elastyczne fugi o szerokości minimum jednego milimetra i kolorze zbliżonym do barwy płyty z kamienia naturalnego,
  • zabezpieczyć fugi przed nasiąkaniem.

Pamiętaj - żaden z producentów nie gwarantuje, że impregnat całkowicie zabezpieczy płyty z kamienia naturalnego  przed nasiąkaniem. Dlatego warto zadbać o to, aby w razie wylania na nie kolorowego płynu (np. herbaty kawy lub soku) od razu je wytrzeć.

Zwróć również uwagę, że impregnat nie tworzy na płytce z kamienia naturalnego żadnej dodatkowej powierzchni ani tym bardzie dodatkowej mechanicznej ochrony. To samo dotyczy wypełnienia naturalnych otworów w trawertynach (typowych dla tej grupy kamieni naturalnych) za pomocą żywic poliestrowych i szpachli cementowych.
Uwaga: wypełnione żywicą poliestrową trawertyny też należy impregnować.

Pamiętaj!

Obejrzyj i sprawdź stan płytek z kamienia naturalnego jeszcze przed ich ułożeniem - jeżeli dokonasz montażu reklamacja towaru nie będzie uwzględniona. Powodem do reklamacji nie jest również nieprawidłowe dobranie fug, materiałów klejących czy środka impregnującego. Nie odpowiadamy także za wszelkie uszkodzenia, które powstały podczas nieprawidłowego układania.